Moja Havana

Havana

Niektorí ludia sa smejú, pretože Havana bola v roku 2016 vybraná celosvetovým hlasovaním New 7 Wonders  http://cities.new7wonders.com ako jeden zo siedmich nových divov sveta v kategorii miest. Rozprávajú o horách odpadkov v uliciach, narušenej statike polorozpadlých budov ktoré držia pokope len zázrakom a výmoloch na cestách ktoré občas pripomínajú zákopy.

To čo hovoria je číra pravda,ale aj napriek tomuto všetkému je Havana jedno užasné, magické mesto. Táto metropola Kuby a najvačšie mesto v karibiku pripomína čarokrásnu zrelú ženu, ktorej ani vrásky  nezobrali nič z jej zmyselnosti a príťažlivosti.

Architektúra

Havana má bláznivú architektúru kde sa na malom území snúbia rôzne obdobia a architektonické štýly ktoré odolali zubu času a hurikánom . V meste sa budovy nedemolujú ,padajú samé –ved akoby nie, viac ako polstoročie bez údržby nehnuteľností spôsobilo stovky takýchto kolapsov budov.

Kolorit mesta doplňajú autá, ktoré sú určitým náhľadom do kubánskej historie dvadsiateho storočia. Tisíce amerických automobilov zo 40tych a 50tych rokov minulého storočia pri ktorých si myslíte že mechanici sú alchymisti ktorí pre ne objavili zdroj večnej mladostik ním sa pridávajú Lady, Moskviče a Polské Fiaty ktoré nám nedajú zabudnúť na dobu ked bola Kuba podporovaná ,,nezištnou pomocou Sovietskeho zvazu” a za ktoré sú kubánci vdační pretože tieto tvrdé ruské autá prežili s minimálnou údržbou desaťročia až do dnešných čias. Dnes sa k týmto jazdiacim ,,legendám “ pridávajú europske, korejské, japonské a predovšetkým čínske autá. Aj napriek tejto všehozmesi je Havana mesto kde nezažijete dopravné zápchy a všetko nasvedčuje že sa to nezmení pretože na Kube je cena auta v priemere 15  krát vyššia ako v Europe.

Atmosféra mesta

Ale najdôležitejší prvok každého mesta nie je architektúra či možnosti dopravy ale jeho obyvatelia, a tu má Havana veľký náskok oproti iným svetovým mestám. Havančania sú sympatický šibalský,vášnivý,mierumilovný a hlavne vždy dobre naladený a s chuťou zabávať sa. Lichotenie mužov okoloidúcim ženám je tu úplne normálne ale bez žiadnych hrubých narážiek a naopak, na pochopenie signálov žien nepotrebuje byť muž ani veľmi chytrý. S takou otvorenosťou ľudí ako v Havane sa človek tažko stretne na inom mieste. áno možete tu vidieť chudobu ale nevidí sa tu úplná bieda a s podvýživou detí sa tiež nestretnete.  Ked prídeš k niekomu domov okamžite ti ponúknu kávu a hlavne veľa veľa konverzácie pretože havančania nikdy nemlčia a tém na rozhovor je neúrekom.

 Havana je domiešané mesto. Bohatý ,chudobný a aj stredná trieda spolunažívajú v mestských štvrtiach a ich deti sa hrajú spolu v parkoch alebo sedia v školách. Úroveň násilných trestných činov je minimálna, žije sa tu bez strachu, môžeš si tu zobrať taxi priamo na ulici bez toho aby si mal strach že ťa unesú a večer možeš kludne zaspať ked tvoje deti idú na diskotéku.

Napriek tomu že Havana je z viac než 2 300 000 obyvateľmi veľkomesto, nikto sa tu neponáhľa akoby sa ľudom ani nechcelo aby došli do svojho cieľa. Tropické podnebie, dlhé rady v obchodoch a neuveriteľne zapletené byrokratické vybavovania sú pravdepodobne tiež príčinou prečo tu život plynie tak pokojne. Jednoducho povedané Havana a stres nejdú dokopy. Tento pokojný život mi začína chýbať ked som určitú dobu mimo ostrova, po návrate domov potom vždy vyjdem do ulíc, skontrolovať staré známe miesta, či sa niečo zmenilo, či je všetko na svojom mieste a či mesto nestratilo svoju mágiu.  Žijem tu preskakujúc mláky, vyhýbam sa tisícom výtlkov na cestách a obchádzam podopreté balkony budov ktorým chýba už len minimum na zrútenie, trpím na hlasnú muziku mojich susedov a rýchlosť internetu ma častokrát donáša do zúfalstva ale napriek tomu všetkému milujem toto mesto. Ludia si nemôžu vybrať kde sa narodia ale možeme si vybrať kde budeme žiť, a ja som si vybral. Pred siedmimi rokmi som zastavil môj bohémsko – nomádsky život tu v Havane. Založil som rodinu, vidím ako vyrastajú moje deti a našiel som dalších dobrých kamarátov. Myslím že som sa pri mojom rozhodnutí nepomýlil.

 

About Author

client-photo-1
Milan Brada

Comments

Pridaj komentár