Informácie o Kube

Informácie o Kube

Kubánska republika je súostrovie s celkovou rozlohou približne 111 tisíc km2, rozložené v Karibskom mori.

Ostrov Kuba je hlavný a najväčší z celého súostrovia. Rozprestiera sa na ploche 107 500 km2. V najširšom mieste meria 191 km a v najužšom necelých 31 km. Kuba má 5 700 km pobrežia, viac ako 200 zátok a 289 pláží. K súostroviu prináleží okrem Isla de la Juventud, dalších 4 195 ostrovčekov.

Už od koloniálnych čias je Kuba známa ako “kľúč do zálivu” pre svoje geografické položenie na vstupe do mexického zálivu. Najbližšie krajiny sú Dominikánska Republika, Haiti, USA, Jamajka a Mexiko. Úradným jazykom je španielčina.

Klíma

Kuba má čiastočne vlhké, tropické podnebie, ktoré osviežujú morské vetry a vánky. Na ostrove celkovo prevláda pekné počasie s priemernou ročnou teplotou 25 stupňov Celzia. Letný priemer je 27 stupňov a zimný 21 stupňov Celzia. „Najchladnejšie“ mesiace su december, január a február a najteplejšie júl a august. Kuba má len 2 ročné obdobia, a to suché, od novembra do apríla a daždové od mája do oktobra – čo však neznamená že tu stále prší,jedná sa o tropické lejaky ktoré zvyčajne netrvajú dlhšie ako hodinu. Kedže slnko je dosť silné  počs celého roka a ked je pod mrakom tak si isotne nezabudnite zobrať opaľovací krém , odporúčame vyššie ochranné faktory.

Mena a spôsoby platenia

Od 1.januára 2021 je jediná oficiálna mena  Kubánske Peso (CUP). Ceny všetkých turistických služieb na Kube sú uvedené bud v CUP alebo v amerických dolároch, oficálny kurz je 120 CUP = 1 USd. Po prílete na Kubu si možete zameniť  peniaze bud v sieti štátnych zmenární CADECA alebo v bankách, dosť často vám ale oveľa výhodnejšie zamenia peniaze miestny priekupníci. Akceptujú sa a aj platobné karty Visa a MasterCard s podmienkou že neboli vydané bankou v USA alebo ich pobočkách, vyberať hotovosť s bankomatov nedoporučujeme kvoli nevýhodnému výmennénu kurzu. Pre bližšie informácie navštívte stránku Banco Central de Cuba https://www.bc.gob.cu/

Dôležité upozornenie: kedže je v krajine akútny nedostatok devíz tak vám kubánske pesos CUP na eurá alebo inú menu v banke nezamenia.

Internetové pripojenie

Kubánsky mobilný operátor ponúka mobilné dátové pripojenie, SIM karty si môžete zakúpiť v obchodoch Etecsa. Všetky nami poskytované ubytovania takisto majú wifi internetové pripojenie. Z dôvodov embarga vám nemusia na Kube fungovať niektoré aplikácie, v tomto prípade doporučujeme mať nainštalované v telefone VPN aplikáciu ktorá služi na obchádzanie internetovej cenzúry . Veľmi dobre funguje napríklad  https://psiphon.ca/  

Lekárska starostlivosť pre turistov

Krajina ma systém zdravotnej starostlivosti považovaný za jedinečný v celej Latinskej Amerike, s celkovým pokrytím obyvaťeľstva ktorý neustále pracuje na prevencii možných epidémií. 
Viac ako 95% hotelov ma doktora ktorý garantuje prvú pomoc pacientom. Okrem toho existujú medzinárodné kliniky pre poskytnutie odbornej lekárskej starostlivosti v týchto mestách: Havana, Pinar del Rio, Varadero, Cienfuegos, Trinidad, Cayo Coco, Santa Lucía, Guardalavaca a Santiago de Cuba. Kedže je momentálne na Kube nedostatok liekov, isto si nezabudnite lieky ktoré praavidelne užívate. Takisto doporučujeme doniesť zo sebou pre istotu základné lieky na bolesti hlavy, zubov a prípadné žalúdočné potiaže. Odporučujeme piť len balenú vodu, vyhnete sa tak žalúdočným problémom.

Zdravotnícke regulácie

Pre turistov prichádzajúcich z Europy neexistujú žiadne regulácie. Takisto nie je potrebné žiadne očkovanie proti tropickým chorobám. Aktuálne info ohľadom opatrení Covid 19 nájdete na: Covid-19 opatrenia na Kube | Dovolenkanakube.sk   

Emigračné regulácie

Všetci návštevníci musia mať platný cestovný pas a náležité víza alebo turistickú kartu ktorá má podľa novej vyhlášky platnej od 1.11.2022 platnosť 90 dní z možnosťou predlženia o dalších 90dní priamo na Kube , turistická karta je len na 1 vstup na územie Kuby, výnimkou su krajiny s ktorými ma Kuba voľný bezvízový styk. O turistickú kartu môžete požiadať na kubánskych konzulátoch v zahraničí, cestovných kanceláriach a v kanceláriach leteckých spoločností. O kubánsku turistickú kartu nás možete  požiadať prostredníctvom mailu na : info@dovolenkanakube.sk , k žiadosti prosím pripojte fotografiu cestovného pasu a rezerváciu letenky. Najskor 48 hodín pred odletom na Kubu potrebujete vyplniť online dotazník ktorý nájdete tu: https://dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio

Letiskový poplatok

Letiskovy poplatok je od roku 2015 zrušený a neplatí sa .

Colné regulácie

Pri vstupe :osobné veci, 2 litre alkoholu, 1 karton cigariet a až 10 kg liekov nepodliehajú zdaneniu. Vstup je možný s akýmkoľvek množstvom hotovosti – nad 5000 USD na osobu je potrebné hotovosť deklarovať. Pri vývoze čiastky vyššej ako 5000 USD je treba takisto vypísať colnú deklaráciu. Colné zákony zakazujú dovoz pornografie, nemožu sa dovážať ani drony .Tiež je zakázané držanie, predaj a užívanie drog a strelných zbraní, ako aj obchodovanie zo živými zvieratami.
Je dovolený vývoz umeleckých diel a starožitností s náležitou dokumentáciou. Je povolený voľný vývoz 50 Ks kubánskych cigár v originálnom balení. Pri väčšom množstve je treba na colnici odovzdat potvrdenie o kúpe cigár a cigary musia byt v originálnom balení. Na voľno mimo originálneho balenia možete vyviesť 20ks cigár. Takisto je dovolený vývoz 2 litrov alkoholu.
Pre viac informácií navštívte stránku https://www.aduana.gob.cu

 

Elektrický prúd

110V, 60Hz. Odporúčame doviesť adaptéry na americký typ zásuviek. Všetky nami ponúkané ubytovania majú k dispozícii aj 220V. Hotely majú typy zástrčiek vhodné aj na europske spotrebiče. 

Oblečenie

Odporúčame používať ľahké a vzdušné oblečenie, najlepšie z bavlny, tak počas dña ako aj v noci. V denných hodinách je bežné použivať športové oblečenie a počas nočných aktivít je prijaťeľné elegantné ľahké oblečenie. Na obchodné stretnutia, diplomatické schôdzky považujeme za vhodné slušné oblečenie na to určené.
Počas kubánskej „zimy“ (od decembra do marca) vám postačí ľahký sveter alebo mikina, špeciálne ak budete cestovať klimatizovanými autobusmi alebo do klimatizovaných podnikov. Nezabudnite takisto na šiltovky ktoré vás ochránia pred slnkom.

 

Pred cestou na Kubu

  • Nezabudnite skontrolovať či máte pri sebe platný cestovný pas a víza
  • Kuba vyžaduje pre všetkých turistov zdravotné cestovné poistenie, v prípade že ho nemáte kontaktujte nás vybavíme ho za vás
  • Može sa stať že vám bude meškať batožina, pre taký prípad si zabalte do príručného kufra, základné oblečenie na 3 -4 dni. Doporučujeme: šlapky, spodné prádlo, plavky, krátke nohavice a tričká
  • V hoteloch vo Varadere sa používajú len malé ani nie 2decové plastové poháre, aby ste mali svoje nápoje vždy chladné a dostatočné množstvo doporučujeme kupiť väčší termo pohár  https://termosky-a-termohrnceky.heureka.sk/eco-vessel-flase-termo-pohar-na-pivo-termo-krigel-0_47l/

About Author

client-photo-1
Milan Brada