Informácie o Kube

Informácie o Kube

Kubánska republika je súostrovie s celkovou rozlohou približne 111 tisíc km2, rozložené v Karibskom mori.

Ostrov Kuba je hlavný a najväčší z celého súostrovia. Rozprestiera sa na ploche 107 500 km2. V najširšom mieste meria 191 km a v najužšom necelých 31 km. Kuba má 5 700 km pobrežia, viac ako 200 zátok a 289 pláží. K súostroviu prináleží okrem Isla de la Juventud, dalších 4 195 ostrovčekov.

Už od koloniálnych čias je Kuba známa ako “kľúč do zálivu” pre svoje geografické položenie na vstupe do mexického zálivu. Najbližšie krajiny sú Dominikánska Republika, Haiti, USA, Jamajka a Mexiko. Úradným jazykom je španielčina.

Politicko-administratívne rozloženie

Kubánska republika sa skladá s 15 provincií a Isla de la Juventud ktorá má špeciálny štatút. Od západu na východ sú tieto provincie: Pinar del Rio, Artemisa, Havana, Mayabeque, Matanzas, Cienfuegos, Villa Clara, Sancti Spíritus, Ciego de Avila, Camaguey, Las Tunas, Holguín, Granma, Santiago de Cuba a Guantánamo.

Hlavné mesto

Havana, s niečo viac ako 2 milionmi obyvateľov.

Klíma

Kuba má čiastočne vlhké, tropické podnebie, ktoré osviežujú morské vetry a vánky. Na ostrove celkovo prevláda pekné počasie s priemernou ročnou teplotou 25 stupňov Celzia. Letný priemer je 27 stupňov a zimný 21 stupňov Celzia. „Najchladnejšie“ mesiace su december, január a február a najteplejšie júl a august. Kuba má len 2 ročné obdobia, a to suché, od novembra do apríla a daždové od mája do oktobra – čo však neznamená že tu stále prší,jedná sa o tropické lejaky ktoré zvyčajne netrvajú dlhšie ako hodinu.

Flora a fauna

Kubánska fauna je veľmi atraktivna a chýbajú v nej živočíchy nebezpečné pre človeka. Zachovali sa v nej určité zvláštne druhy ako zunzuncito alebo vtáčik muška- najmenší exsistujúci vták na svete, druhy najmenších žiab, miniatúrne tzv. Motýlie netopiere alebo škorpion ktorý nepresahuje svojou veľkosťou 14mm. Typickosť je príznačná tiež u obojživelníkov a hmyze. Krokodíly, chované na farmách, je další z charakteristických druhov Kuby. Na Kube je zaznamenaných okolo 400 druhov vtákov.
Flora sa charakterizuje svojim výnimočným bohatstvom na druhy a vysokou typickosťou,predovšetkým v horských oblastiach prevažuje viac ako 50 percent typickej flory. Medzi najreprezentatívnejšie skupiny patria orchidey, kaktusy a palmy.
V krajine sa nachádza viac ako 300 chránenych územi ktoré okupujú viac ako 22 percent celého územia. Nachádza sa tu 6 územi deklarovaných UNESCO ako biosferické rezervácie: la Península de Guanahacabibes, la Sierra del Rosario a národny park Cienaga de Zapata ktoré sú na západe ostrova. Národny park Caguanes v strede, a národny park Baconao y las Cuchillas del Toa a východe krajiny.

Potápanie na Kube

Kubánske morské dno hostí nespočetné množstvo kôrovcov a mušlí,viac ako 700 druhov rýb, 300 druhov špongií, množstvo druhov morských hviezdic, ježkov a ostnokožcov. Okrem toho 5 druhov morských korytnačiek a morské cicavce ako delfín alebo záhadný manati- druh morského cicavca ktory je na zozname ohrozených druhov.
Všetky tieto živočíchy spolu s teplou vodou a výbornou viditeľnosťou vytvárajú vynikajúce podmienky pre milovníkov potápania. Svetová turistická organizácia zaradila Kubu medzi najdôležitejšie svetové potápačské destinácie.
Kuba ráta zo 7 medzinárodnými športovými prístavmi a 39 medzinárodnými centrami potápania, viac ako 200 inštruktormi (certifikovanými vo svetovo známych potápčských školách), k dispozícii je 66 lodí špeciálne vybavených pre potápanie a viac nez 1000 miest na potápanie.

Kultúra

Kuba je krajina rozličných kultúrnych tradícií a prispela do svetovej kultúry známymi hudobníkmi, spevákmi, tanečníkmi, spisovaťeľmi, maliarmi a filozofmi. Ostrov je sídlom dôležitých medzinárodných podujatí, ako: Medzinárodný festival baletu, Medzinárodný latinsko-americký filmový festival, Festival Jazz Plaza, Medzinárodný knižný veľtrh alebo La Bienal de La Habana okrem iných. Kultúrna a vzdelanostná úroveň kubáncov je jedna z najvyšších v Latinskej Amerike a môže sa porovnávať s úrovňou vyspelých krajín. Pri návšteve Havany odporúčame  isto navštíviť  multikultúrny priestor Fábrica de arte cubano http://fac.cu alebo jeden z najznámejších svetových kabaretov Tropicana. Okrem vyššie spomínaných je tu kopec dalších kultúrnych možností.

Mena a spôsoby platenia

Od 1.januára 2021 je jediná oficiálna mena  Kubánske Peso (CUP). Ceny všetkých turistických služieb na Kube sú uvedené bud v CUP alebo v amerických dolároch, oficálny kurz je 120 CUP = 1 USd. Po prílete na Kubu si možete zameniť  peniaze bud v sieti štátnych zmenární CADECA alebo v bankách, dosť často vám ale oveľa výhodnejšie zamenia peniaze miestny priekupníci. Akceptujú sa a aj platobné karty Visa a MasterCard s podmienkou že neboli vydané bankou v USA alebo ich pobočkách, vyberať hotovosť s bankomatov nedoporučujeme pretože tam je výmenný kurz oveľa nižšší len 24 CUP za 1 USD. Pre bližšie informácie navštívte stránku Banco Central de Cuba. 

Dôležité upozornenie: kedže je v krajine akútny nedostatok devíz tak vám kubánske pesos CUP na eurá alebo inú menu v banke nezamenia.

Lekárska starostlivosť pre turistov

Krajina ma systém zdravotnej starostlivosti považovaný za jedinečný v celej Latinskej Amerike, s celkovým pokrytím obyvaťeľstva ktorý neustále pracuje na prevencii možných epidémií.
Viac ako 95% hotelov ma doktora ktorý garantuje prvú pomoc pacientom. Okrem toho existujú medzinárodné kliniky pre poskytnutie odbornej lekárskej starostlivosti v týchto mestách: Havana, Pinar del Rio, Varadero, Cienfuegos, Trinidad, Cayo Coco, Santa Lucía, Guardalavaca a Santiago de Cuba.

Zdravotnícke regulácie

Pre turistov prichádzajúcich z Europy neexistujú žiadne regulácie. Takisto nie je potrebné žiadne očkovanie proti tropickým chorobám. Aktuálne info ohľadom opatrení Covid 19 nájdete na: Covid-19 opatrenia na Kube | Dovolenkanakube.sk   

Emigračné regulácie

Všetci návštevníci musia mať platný cestovný pas a náležité víza alebo turistickú kartu, výnimkou su krajiny s ktorými ma Kuba voľný bezvízový styk. O turistickú kartu môžete požiadať na kubánskych konzulátoch v zahraničí, cestovných kanceláriach a v kanceláriach leteckých spoločností. O kubánsku turistickú kartu nás možete  požiadať prostredníctvom mailu na : info@dovolenkanakube.sk , k žiadosti prosím pripojte fotografiu cestovného pasu a rezerváciu letenky. Najskor 48 hodín pred odletom na Kubu potrebujete vyplniť online dotazník ktorý nájdete tu: https://dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio

Letiskový poplatok

Letiskovy poplatok je od roku 2015 zrušený a neplatí sa .

Colné regulácie

Pri vstupe :osobné veci, 2 litre alkoholu, 1 karton cigariet a až 10 kg liekov nepodliehajú zdaneniu. Vstup je možný s akýmkoľvek množstvom hotovosti – nad 5000 USD na osobu je potrebné hotovosť deklarovať. Pri vývoze čiastky vyššej ako 5000 USD je treba takisto vypísať colnú deklaráciu. Colné zákony zakazujú dovoz pornografie. Tiež je zakázané držanie, predaj a užívanie drog a strelných zbraní, ako aj obchodovanie zo živými zvieratami.
Je dovolený vývoz umeleckých diel a starožitností s náležitou dokumentáciou. Je povolený voľný vývoz 50 Ks kubánskych cigár. Pri väčšom množstve je treba na colnici odovzdat potvrdenie o kúpe cigár a cigary musia byt v originálnom balení. Takisto je dovolený vývoz 2 litrov alkoholu.
Pre viac informácií navštívte stránku https://www.aduana.gob.cu

 

Elektrický prúd

110V, 60Hz. Odporúčame doviesť adaptéry na americký typ zásuviek. Všetky nami ponúkané ubytovania majú k dispozícii aj 220V.

Oblečenie

Odporúčame používať ľahké a vzdušné oblečenie, najlepšie z bavlny, tak počas dña ako aj v noci. V denných hodinách je bežné použivať športové oblečenie a počas nočných aktivít je prijaťeľné elegantné ľahké oblečenie. Na obchodné stretnutia, diplomatické schôdzky považujeme za vhodné slušné oblečenie na to určené.
Počas kubánskej „zimy“ (od decembra do marca) vám postačí ľahký sveter alebo mikina, špeciálne ak budete cestovať klimatizovanými autobusmi alebo do klimatizovaných podnikov.

About Author

client-photo-1
Milan Brada