Informácie o Kube
Kubánska republika je súostrovie s celkovou rozlohou približne 111 tisíc km2, rozložené v Karibskom mori.
Ostrov Kuba je hlavný a najväčší z celého súostrovia. Rozprestiera sa na ploche 107 500 km2. V najširšom mieste meria 191 km a v najužšom necelých 31 km. Kuba má 5 700 km pobrežia, viac ako 200 zátok a 289 pláží. K súostroviu prináleží okrem Isla de la Juventud, dalších 4 195 ostrovčekov.
Už od koloniálnych čias je Kuba známa ako “kľúč do zálivu” pre svoje geografické položenie na vstupe do mexického zálivu. Najbližšie krajiny sú Dominikánska Republika, Haiti, USA, Jamajka a Mexiko. Úradným jazykom je španielčina.
Politicko-administratívne rozloženie
Kubánska republika sa skladá s 15 provincií a Isla de la Juventud ktorá má špeciálny štatút. Od západu na východ sú tieto provincie: Pinar del Rio, Artemisa, Havana, Mayabeque, Matanzas, Cienfuegos, Villa Clara, Sancti Spíritus, Ciego de Avila, Camaguey, Las Tunas, Holguín, Granma, Santiago de Cuba a Guantánamo.
Hlavné mesto
Havana, s niečo viac ako 2 milionmi obyvateľov.
Klíma
Kuba má čiastočne vlhké, tropické podnebie, ktoré osviežujú morské vetry a vánky. Na ostrove celkovo prevláda pekné počasie s priemernou ročnou teplotou 25 stupňov Celzia. Letný priemer je 27 stupňov a zimný 21 stupňov Celzia. „Najchladnejšie“ mesiace su december, január a február a najteplejšie júl a august. Kuba má len 2 ročné obdobia, a to suché, od novembra do apríla a daždové od mája do oktobra – čo však neznamená že tu stále prší,jedná sa o tropické lejaky ktoré zvyčajne netrvajú dlhšie ako hodinu.
Flora a fauna
Kubánska fauna je veľmi atraktivna a chýbajú v nej živočíchy nebezpečné pre človeka. Zachovali sa v nej určité zvláštne druhy ako zunzuncito alebo vtáčik muška- najmenší exsistujúci vták na svete, druhy najmenších žiab, miniatúrne tzv. Motýlie netopiere alebo škorpion ktorý nepresahuje svojou veľkosťou 14mm. Typickosť je príznačná tiež u obojživelníkov a hmyze. Krokodíly, chované na farmách, je další z charakteristických druhov Kuby. Na Kube je zaznamenaných okolo 400 druhov vtákov.
Flora sa charakterizuje svojim výnimočným bohatstvom na druhy a vysokou typickosťou,predovšetkým v horských oblastiach prevažuje viac ako 50 percent typickej flory. Medzi najreprezentatívnejšie skupiny patria orchidey, kaktusy a palmy.
V krajine sa nachádza viac ako 300 chránenych územi ktoré okupujú viac ako 22 percent celého územia. Nachádza sa tu 6 územi deklarovaných UNESCOm ako biosferické rezervácie: la Península de Guanahacabibes, la Sierra del Rosario a národny park Cienaga de Zapata ktoré sú na západe ostrova. Národny park Caguanes v strede, a národny park Baconao y las Cuchillas del Toa a východe krajiny.
Potápanie na Kube
Kubánske morské dno hostí nespočetné množstvo kôrovcov a mušlí,viac ako 700 druhov rýb, 300 druhov špongií, množstvo druhov morských hviezdic, ježkov a ostnokožcov. Okrem toho 5 druhov morských korytnačiek a morské cicavce ako delfín alebo záhadný manati- druh morského cicavca ktory je na zozname ohrozených druhov.
Všetky tieto živočíchy spolu s teplou vodou a výbornou viditeľnosťou vytvárajú vynikajúce podmienky pre milovníkov potápania. Svetová turistická organizácia zaradila Kubu medzi najdôležitejšie svetové potápačské destinácie.
Kuba ráta zo 7 medzinárodnými športovými prístavmi a 39 medzinárodnými centrami potápania, viac ako 200 inštruktormi (certifikovanými vo svetovo známych potápčských školách), k dispozícii je 66 lodí špeciálne vybavených pre potápanie a viac nez 1000 miest na potápanie.
Kultúra
Kuba je krajina rozličných kultúrnych tradícií a prispela do svetovej kultúry známymi hudobníkmi, spevákmi, tanečníkmi, spisovaťeľmi, maliarmi a filozofmi. Ostrov je sídlom dôležitých medzinárodných podujatí, ako: Medzinárodný festival baletu, Medzinárodný latinsko-americký filmový festival, Festival Jazz Plaza, Medzinárodný knižný veľtrh alebo La Bienal de La Habana okrem iných. Kultúrna a vzdelanostná úroveň kubáncov je jedna z najvyšších v Latinskej Amerike a môže sa porovnávať s úrovňou vyspelých krajín.
Mena a spôsoby platenia
Oficiálna mena je Kubánske Peso a okrem toho je v obehu a vymeniteľné peso tzv (CUC). Ceny všetkých turistických služieb na Kube sú uvedené v CUC, preto hned po prílete na Kubu odporúčame zameniť si peniaze, môžete to urobiť bud v sieti štátnych zmenární CADECA alebo v bankách. Akceptujú sa cestovné šeky ako aj platobné karty Visa a MasterCard s podmienkou že neboli vydané bankou v USA alebo ich pobočkách. Pre bližšie informácie navštívte stránku Banco Central de Cuba.
Lekárska starostlivosť pre turistov
Krajina ma systém zdravotnej starostlivosti považovaný za jedinečný v celej Latinskej Amerike, s celkovým pokrytím obyvaťeľstva ktorý neustále pracuje na prevencii možných epidémií.
Viac ako 95% hotelov ma doktora ktorý garantuje prvú pomoc pacientom. Okrem toho existujú medzinárodné kliniky pre poskytnutie odbornej lekárskej starostlivosti v týchto mestách: Havana, Pinar del Rio, Varadero, Cienfuegos, Trinidad, Cayo Coco, Santa Lucía, Guardalavaca a Santiago de Cuba.
Zdravotnícke regulácie
Pre turistov prichádzajúcich z Europy neexistujú žiadne regulácie.
Emigračné regulácie
Všetci návštevníci musia mať platný cestovný pas a náležité víza alebo turistickú kartu, výnimkou su krajiny s ktorými ma Kuba voľný bezvízový styk. O turistickú kartu môžete požiadať na kubánskych konzulátoch v zahraničí, cestovných kanceláriach a v kanceláriach leteckých spoločností. Cena by nemala prevyšovať 30 EUR
Letiskový poplatok
Letiskovy poplatok je od roku 2015 zrušený a neplatí sa .
Colné regulácie
Osobné veci, 2 litre alkoholu, 1 karton cigariet a až 10 kg liekov nepodliehajú zdaneniu. Vstup je možný s akýmkoľvek množstvom hotovosti – nad 5000 USD na osobu je potrebné hotovosť deklarovať. Pri vývoze čiastky vyššej ako 5000 USD je treba takisto vypísať colnú deklaráciu. Colné zákony zakazujú dovoz pornografie. Tiež je zakázané držanie, predaj a užívanie drog a strelných zbraní, ako aj obchodovanie zo živými zvieratami.
Je dovolený vývoz umeleckých diel a starožitností s náležitou dokumentáciou. Je povolený voľný vývoz 50 Ks kubánskych cigár. Pri väčšom množstve je treba na colnici odovzdat potvrdenie o kúpe cigár a cigary musia byt v originálnom balení.
Pre viac informácií navštívte stránku https://www.aduana.gob.cu
Elektrický prúd
110V, 60Hz. Odporúčame doviesť adaptéry na americký typ zásuviek. Všetky nami ponúkané ubytovania majú k dispozícii aj 220V.
Oblečenie
Odporúčame používať ľahké a vzdušné oblečenie, najlepšie z bavlny, tak počas dña ako aj v noci. V denných hodinách je bežné použivať športové oblečenie a počas nočných aktivít je prijaťeľné elegantné ľahké oblečenie. Na obchodné stretnutia, diplomatické schôdzky považujeme za vhodné slušné oblečenie na to určené.
Počas kubánskej „zimy“ (od decembra do marca) vám postačí ľahký sveter alebo mikina, špeciálne ak budete cestovať klimatizovanými autobusmi alebo do klimatizovaných podnikov.